Szentpétervár Varsói pu. - a Vasúti Múzeum
szabadtéri kiállítása, 2004.07.10. délután

Első rész

A ladogai kanyar után a Vasúti Múzeum szabadtéri kiállítása következett, bár az időjárás a délutáni órákra némi esővel kezdett fenyegetni... Korábban szó volt róla, hogy az intézmény eredetileg Carszkoje Szelo, azaz Puskin felé félúton (inkább háromnegyed-úton...), a Susari-nál egykor működő fűtőház területén, a 16. km megálló magasságában létesült. A megállót át is nevezték Parovoznij Muzej-re.
Majd jött az újabb ötlet, hogy a kiállításnak jobb helye van a Varsói pu. területén, mivel a pályaudvar úgyis megszűnésre ítéltetett.

Így is történt, a járműveket behordták azokra a vágányokra, ahonnan anno jópárszor vettem Budapest felé az irányt a 189. sz. lvovi távolsági személyhez kapcsolt közvetlen kocsiban...
Idáig rendben (kivéve, hogy hely itt sincs több), na de vajon mit kezdenek a pályaudvar csarnokával, amelyet - hasonlóan a többi pályaudvari csarnokhoz - eredeti rendeltetése szerint már jó ideje nem használtak? Mint látjuk, jelenleg a csarnok oldalról nem valami épületes látvány...

Lenin elvtárs eközben ügyet sem vet a mögötte zajló változásokra, rendületlen optimizmussal mutogat a homlokzatról...
Közelebb érve elolvashatjuk az "igét", miszerint a csarnok valamiféle plázává fog alakulni 2005. első negyedévének végére. A bontási munkákat már valószínűleg befejezték (a homlokzaton és az oldalfalakon kívül szinte nem is hagytak semmit), előrébb az egyik szakaszon már építenek valamit a sűrű állványok között.

Ez is rendben, kisétálok a vágányokhoz, ahol értelemszerűen kerítés és egy pénztárfülke fogad. Leszurkolom az 50, vagy valami ilyesmi mennyiségű rubelt, rákérdezek, hogy kell-e a fotózásért fizetni (nem kell), majd benyitok a kerítéskapun. Pillantást vetve a járművek tömegére, most csak egy dolog forog a fejemben: lehetőleg tartson ki a memóriakártya-mennyiség, amit hoztam, ne kelljen mégegyszer fordulnom... "Imám", bár kicsit neccesen, de meghallgatásra talált.

Akkor csapjunk bele.
A felállás a következő: jobbra, az elővárosik egykori sikereinek színhelyén, a magasperon két oldalán helyezkednek el a dízel- és villamosmozdonyok, motorkocsik. Baromira zavaró a magasperon, de hát egyelőre ez van. Ha a járművek tartósan itt maradnak, azért remélem, eszébe jut valakinek visszabontani a peront...
Balra két vágányon régebbi cuccok (időrendben innen kellene kezdeni): villamos- és dízelmozdonyok, villamos motorvonatok a "hőskorból", valamint a gőzvontatás jeles képviselői, korban hozzájuk illő, néhány kocsi társaságában. Ettől balra még egy P36-os, mögötte kiállításra váró kocsikkal, aztán egyelőre "ennyi": a bal sáv le van kerítve, ott poggyászkocsikat meg postakocsikat tárolnak, jobbról pedig továbbra is a híres-hirhedt TCs14 övezi a területet, ahol anno a TEP60, TEP70, 2TE116 sorozatérett mozdonnyá lett - mondhatni, ez Szentpétervár dízeles "Mekkája".

Kezdetnek néhány "pásztázó" kép az ütközőbakoknál. A jobb szélen CsSz200-002, vagy ha úgy tetszik, Skoda 66E0-002. Itt még egyértelműen látszik az előd, vagyis a Gorilla "hatása". A 66E1, 50E1, 50E2 (utóbbi kettő a CsSz6 két "kontingense") már megkapta a csak rájuk jellemző, egyedi dizájnt.
A két prototípus CsSz200-ast én sajnos sohasem láttam futni, csak a "többieket"...

SzO17-2413 tehervonati gőzmozdony, 1948., orrán "Előre a kommunizmus felé" felirat. Kicsit formabontó az elhelyezése, ez a sor ugyanis nem tartalmaz több képviselőt a gőzvontatásból.
Az SzO17-ből 1934-1951. között 2561 db. készült, az SzO valamennyi változatából együttvéve 4487 db.
Sz.68 gyorsvonati gőzmozdony 1913-ból. Az alapváltozat előállítása az 1910-1919. időszakban történt, 678 példányban; az Sz késői modifikációi egészen 1951-ig voltak gyártásban, összességében mintegy 3400-as darabszámot értek el vele.
SzO17-2413 a másik oldalról.
"lágyjel"-2023 psz. tolató gőzmozdony, 1897. Nem az a probléma, hogy nem tudom leírni magyarul a pályaszámát, hanem inkább az, hogy vajon ők hogyan ejtették ki? :)))
P36-0027 gyorsvonati gőzmozdony, by Kolomna (1950-1956). A csillag közepén a két nagymenő néz oldalra - ezt majd még látni fogjuk néhány példányban...
P36-0027 a másik oldalról.
Az SzO17 konyhája, a psz. felett az Októberi Vasút logója.
"SzO" mint Sz. O., vagyis Szergo Ordzsonikidze. A 17-es a tengelyterhelést jelenti tonnákban - ennek megjelölése a pályaszámban a 30-astól az 50-es évekig volt "divat", de nem lett teljeskörű. A háború utáni dízelekben is viszontlátjuk, ott valamilyen okból többnyire kötőjellel írták (pl. TE1-20 - rá még visszatérünk).
Az SzO17 füstterelője, rajta "A krasznojarszki gőzmozdonyépítőktől", középen az 1948-as évszám, felette "30 év".
Elindulunk a jobb oldali peronon. Az általam választott irány nem a rendezők szándéka szerinti, hiszen "visszafelé megyek az időben", a viszonylag újabb korokból származó járművektől a távolabbi múltba. Az is igaz, hogy az ajánlott, "balról jobbra" irány sem teljesen időrendben mutatja be a kiállítási tárgyakat. Egy-egy járműről több képet ill. részletképeket készítettem, ezek közül az érdekesebbeket közlöm. A sorrend a kép készítésének időpontja szerinti, vagyis egy-egy jármű képei nem feltétlenül egymás után jönnek. Így azonban kb. azt mutatom be, amivel a látogató szembesül a körsétája során. (Már ha ugyanúgy, "fordíva" járja be a területet, mint én... :))) )

A Skodák, amelyek a gyorsvonati "piaci szegmens" dedikált birtokosai a mai napig, egy "kupacban" vannak, itt éppen CsSz2-023 (53E típus), 1962-ből. Ez a jelenleg 182, 183 sorozatjellel a szlovák vasutakon is megfigyelhető gép változata, 160 km/h-s áttételezéssel.

CsSz1-041, vagyis "gyárilag" 41E (1960.) A valamivel nagyobb teljesítményű CsSz3-assal (29E) együtt ők képviselték a "light kategóriát", a két sorozatból összesen 189 db. került beszerzésre. A CsSz3 néhány példánya valamivel tovább, a 90-es évek elejéig szolgálatban maradt úgy, hogy állandó párokat képeztek belőlük távolsági személyvonatok vontatásához.
CsSz2 a másik vége felől.
TEP70-0007 1977-ből, a nullsorozat utolsó tagja. A szituáció hasonló a MÁV Gigantjaihoz, de talán még élesebben: a prototípusok és a nullsorozat gépek jelentős mértékben eltérnek a sorozattól - ám itt a "kakukktojásoktól" viszonylag gyorsan sikerült megszabadulni. (Vélhetőleg hivatkozva arra a szabályra, amely a kísérleti gépeknél az első fmh. esedékességig való üzemben tartást írja elő, ezután a gép - hacsak valamilyen különös ok nem jön szóba - selejtezendő. A nullsorozat kísérleti gépként való szerepeltetését pedig nyilván kijárta valaki... Ezzel szemben pl. a két "ős-Szergej" sokáig szolgált, holott azokra valóban ráillik a "kísérleti gép" jelző.)
TE7-013, 1960. A TE3 gyorsvonati változata 140 km/h áttételezéssel, annak a forgóváznak a közel utolsó változatával, amelyet a Szergej alatt is megtalálunk. A laprugók geometriája ugyan eltérő a 100 km/h áttételezésű gépekétől, de ez még kevés ahhoz, hogy üzemszerűen alkalmas legyen 140 km/h sebességre, a pályára ill. magára a járműre gyakorolt, hosszú távon káros hatások nélkül. 113 db. épült belőlük, 2001-ben került selejtezésre az utolsó.
A Ganz-MÁVAG terméke, a D1 719-3. A sorozat a volt SzU területének nem villamosított vonalain lát el elővárosi jellegű szolgálatot, a rigai DR1 különféle változataival együtt, hosszú évek óta. Sajnos a D1-esek üzemidő tartalékai rohamosan fogynak. Rigában ugyan végeznek nagyjavítást, felújítást, de ezzel együtt az állomány folyamatosan csökken. Az RZD-nél az egyik váltótípus a Studenka és orosz gyártók által közösen előállított ACs2, ezenkívül 2M62 szekciókkal vagy ljugyinovo-i gyártású hajtófejekkel közrefogott D1, DR1 vagy új építésű mellékkocsikból képzett szerelvények.
ER10-002 villamos motorvonat motorkocsija, 1960.
A jármű az elsőgenerációs Sz, valamint az ER1/ER2/ER9 vonal mellett egy harmadik irányzatot képvisel, amelynek állomásait az ER6, ER10, ER22 sorozatok jelentették. Az Sz 3 részes egységekből (vpk-motor-vpk) áll, az ER1/ER2/ER9 háromféle kocsiból (vpk, motor, mellék) szabadon "legózható", az ER6, ER10, ER22 pedig négyrészes egységeket képez (vezetőállásos motor - mellék - mellék - vezetőállásos motor), amelyekből jellemzően kettőt kapcsoltak össze. A kocsik az ER2-nél hosszabbak, így 3-3 feljáróajtóval rendelkeznek. Számos (itt terjedelmi okok miatt nem közölt) probléma miatt ez az irányzat, az ER22-est is beleértve, nem tudott elterjedni.
A TE7-es gyári táblája ("Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság, Harkovi Népgazdasági Tanács, V. A. Malisevről elnevezett Közlekedési Gépgyár, 1960.")
TEP60-0190, 1967-es gyártású. Az oldalához támasztott látrák két hölgyhöz tartoznak, akik éppen festik.
A TEP60 egy korszakot határozott meg a gyorsvonati dízelvontatásban, számos példánya ma is szolgál. Miután a 90-es években, 1997-ig még készült néhány, jó ideig találkozhatunk vele Oroszország-szerte (ill. a SzU más utódállamaiban), persze majd egyre "egzotikusabb" helyekre kell menni érte... Létezik kétszekciós változata is, a 2TEP60.
TEP10-163 gyorsvonati dízelgép, 1965-ben készült. A változatok számát és a gyártott példányszámot tekintve egyaránt rendkívül népes, TE10/TEP10 család utolsó "valóban" harkovi tagja. 140 km/h áttételezésű, és a TE7-essel egységesített forgóváz van alatta.
Furcsának tűnhet, hogy ugyanabban az időkeresztmetszetben négy sorozat is lényegében ugyanazt a célt szolgálóan készült: a TE7 (2x2000 LE) és a TEP10 (3000 LE) Harkovban, a TEP10l (3000 LE) Luganszkban és a TEP60 (3000 LE) Kolomnán. Nos, egyrészt a TEP60 "igazi" gyorsvonati gép, míg a másik három inkább "gyorsvonatiasított tehervonati" (ezért is ütötte ki lassacskán mindhármat), másrészt ebben az időszakban a személyvonatok dízelesítése valóban ilyen volumeneket követelt meg, harmadrészt a több gyártóra való elosztás nyilván az "oszd meg és uralkodj" elveit próbálta érvényesíteni. (Harkov és Kolomna hosszú "párviadala" pedig külön történet.)
A TE7-es a másik szekció végéről.
TEM1-0026 - vele egy új fejezetet és egy új gyártót "vezetünk be". Brjanszkban épült 1959-ben.
TEM2 sajnos nincs a kiállításon, de azt láthatjuk bárhol "munka közben" is. Viszont a TEM1 is kiválóan alkalmas az Alco RSD1-től terjedő vonulat bemutatására - a vonulat korábbi tagjai lentebb következnek (hiszen önkényesen választott útirányunk többé-kevésbé visszafelé visz az időben).
A TEM1 már kifejezetten tolató feladatkörű gép, és a TEM2 család "előszele". 1946 legyártott példánya jelentősnek tűnhet, de ez "semmi" a TEM2 számtalan változatának (TEM2 ... TEM18 és rengeteg alváltozatuk) 10 ezret meghaladó népessége mellett...
DZs-45, 71. sz., "Janvarec" nevű vasúti daru, 1939-es gyártású.
TEM1 a másik végéről.
Megfigyelhető rajta (számos egyéb mellett) egy érdekesség: mindkét végén van távvezérlési csatlás. A későbbi tolatógépek viszont jellemzően csak a rövid géptér felől rendelkeznek csatlással.
Ennek oka kiválóan rávilágít az amerikai és a szovjet/orosz dízeles gyakorlat különbségeire. A TEM1 ugyanis még az Alco-tól örökölte a mindkét végéről távvezérelhetőséget, amelynek segítségével ezekből a szekciókból képezhető akár négy-öt, mégpedig úgy, hogy az elől haladó szekció rövid géptere néz előre. Csakhogy az ilyen felhasználás a vonatgépeknél szokásos, és nem tolatószolgálatban. A szovjet/orosz gyakorlat szerint a vonali mozdonyok szekrényes kivitelűek, általában kétszekciósak (esetleg közbenső buszterszekciókkal), és a kétszekciós egységeket többszörözik, ha szükséges. A tolató feladatkörű gépek ellenben géptérburkolatos kivitelűek, egyvezetőállásosak. Ezeket általában nem kell többszörözni, de ha mégis, akkor az csak a rövid gépterek felől történhet, máskülönben az egyik irányban gyakorlatilag nulla a mv. kilátása. Tekintettel arra, hogy több szekciót követelő, vonali feladata a tolatógépeknek ritkán van, a hosszú géptér felőli távvezérlési csatlásokat - mint az üzemben feleslegeseket - gyárilag fokozatosan elhagyták. (A buszterszekciókat alkalmazó tolatógépeken vissza vannak telepítve az aljzatok.)
A Jenbacher-féle TGe-016 gyári táblája, "természetesen" cirill betűkkel.
TGM3-021, 1960. A hidraulikus erőátvitelű közepestolató mozdonyok egyik korai példánya, több változatából 1977-ig 3539 db. készült. Gyártója a Ljugyinovoi Dízelmozdonygyár.
Mai utódjai a TGM4 újabb változatai, valamint a már nehéztolató kategóriába "átlógó" TGM6. Ezek B'B' tengelyelrendezésűek, és az M62-ről is ismert forgóváz kéttengelyes változatával rendelkeznek. Közös jellegzetességük még a tolató-vonali fokozatváltó, tolató fokozatban általában 40 km/h, vonali fokozatban 80 km/h maximális sebességgel. Az UGP (Univerzális Hidraulikus Hajtómű) család különféle teljesítményű változatait építették be a gépekbe, általában két nyomatékmódosító, egy tengelykapcsoló konfigurációban.
A Jenbacher TGe-016 mozdonya, 1960-as beszerzés. Nem teljesen világos, hogy eredetileg milyen célból vásárolt az akkori SZD 22 darabot, tény, hogy mobil áramfejlesztőként használták őket.
Jellegzetessége, hogy oldalütközői vannak a központi vonókészülék mellett. 1960-ban ez már nem volt "divat", addigra nagyjából kikoptak az állományból a régi teherkocsik, amelyek alvázvégét nem lehetett (jelentősebb) ütközőerőre terhelni a hossztengelyben.
CsME3-001, 1963-ból. Ha tehát hihetünk a pályaszámnak, a "dongók" (Cmelák) SzU-ba szállított, első példányával állunk szemben. Azóta, a CKD megszűnéséig mintegy 7500 másik követte, több változatban...
A mai Oroszországnak (és a többi utódállamnak), a TEM2 család mellett a másik meghatározó nehéztolató sorozata. Itteni beceneve "Csmuha", ami a sorozatjel elejéből ("CsM...") és a légy szóból ("muha") összegyúrt kifejezés.
A TGM3 gyári táblája. ("Kalugai Gazdasági Körzet Népgazdasági Tanácsa, Ljugyinovoi Dízelmozdonygyár. Alapítás éve: 1745. [akkor még nyilván valamilyen gépgyárként - HM]. A dízelmozdony gyártási éve: 1960.")
A TGM3 a rövid géptér felől.
Egy újabb hidraulikus tolató, TGM1-575, ugyancsak 1960-as gyártású. Ez megint egy új világ, új kategória, új gyártó: a kisebb teljesítményű, elsősorban ipari felhasználású gépek világa. A "világfelelős" a Muromi Dízelmozdonygyár. A sorozatból 1956-1972 között 3368 db. készült és a 9P sorozatú ipari gőzmozdonyt váltotta ki (vele még találkozunk itt a múzeumban). Rudazatos hajtású, háromtengelyes, motorja 400 LE teljesítményű - vagyis kb. a MÁV M31 kategóriája. Erőforrásáról (1D12) annyit érdemes itt még elmondani, hogy annak elődje a T34 harckocsik motorja.
A TGM1 utódja a hasonló elrendezésű TGM23 népes családfája, köztük változtatható ballasztolású, trópusi kivitelű stb. változatokkal.
CsME3 a hosszú géptér oldaláról.
Az 1964-es gyártású VL41-060, amely a Dnyepropetrovszki Villamosmozdonygyár terméke (gyári jele D92). Ez nem más, mint kísérlet a 25 kV~ vonalakon tolató villamosmozdony bevezetésére. A kísérlet nem bizonyult sikeresnek, összesen 78 db. mozdony megépítésére került sor, az SZD állományában a 80-as évek elejéig maradtak.
A gyártó ma - mint Ukrajna villamosmozdony előállítója - újabb generációs vonali gépek prototípusainak építésével foglalkozik.

Érdekességként megemlíthető, hogy villamos tolatómozdony prototípus már 1932-ben épült, az egyenfeszültségű vonalakra, közép-vezetőállásos kivitelben. A nem villamosított vágányszakaszok kiszolgálására ebben a mozdonyban egy kábeldobot helyeztek el, amelyről többszáz méternyi kábel csévélődött le.

VME1-043, vagyis a BoBó ide exportált változata. Orosz források szerint 1956-1965 között 310 darabot szállítottak az SZD részére, a 043-as 1956-ban került állományba.
VL60k-065 - ez már a múzeum sokadik, 1960-ban gyártott gépe. Szállítója a Novocserkasszki Villamosmozdonygyár, amely az N6O ("Novocserkasszki 6 tengelyes Egyfázisú") prototípus megépítését követően, 1957-1967. között, több változatban 2618 db-ot szerelt össze. Eredetileg higanygőz egyenirányítós volt a mozdonyok nagy része, a 60-as években szilícium egyenirányítókat kaptak, ezután lett VL60k a sorozatjelük.
Manapság még jónéhányat találunk belőlük a 25 kV~ hálózaton, bár jelentőségük csökken. Néhány példány állandó párokat képezve mint 2VL60k üzemel a selejtezéséig, és látja el többé-kevésbé egy 3 szekciós VL80sz vagy egy kétszekciós VL85 feladatát. Kategóriájának váltótípusa a VL65, gyorsvonati változatban az EP1.
A VME1 mögött - teljesen stílszerűen - az "ős-Szergej", vagyis M62-1. Párjával, a szintén 1964-ben épült M62-2-vel együtt sohasem járt Magyarországon; a MÁV M62-001 a 3. legyártott darab.
Kár, hogy nincs egy 2TE10l a gyűjteményben - remekül be lehetne mutatni a "TE10 orrtól a Szergej orrig" vezető átalakulást. Bár az összehasonlításhoz a TEP10 is megteszi úgy-ahogy...
VL41-060 a másik végéről. A főmegszakító és a tetővezeték egy része a géptérburkolat tetején, viszonylag alacsonyan helyezkedik el, nem a legszerencsésebb módon...

Megjegyzendő, hogy a gép egyenfeszültségű "kategória-társa", a VL26 szintén nem vált be, azokból 10 db. épült. A feszültségnemen kívül alapvető különbség még, hogy a VL26 akkumulátoros üzemre is alkalmas "hibridmozdony" volt.

A BoBó az ős-Szergej mellől fotózva.
A gulyásparti-bogrács jellegű főfényszórót a 40-es, 50-es években épített gőzmozdonyokon figyelhetjük meg. A tolató jellegű dízel- és villamosmozdonyok egy része ugyancsak ilyet kapott. Nem túl frekventált helyeken tolató feladatkörben tevékenykedő, szétszedett kétszekciós mozdonyok (pl. balesetes 2TE10l ép szekciója) átjárós vége fölé is sokszor ilyen került. A világítótestet megtalálhatjuk még a különféle pályamenti szolgálati helyeken, ráirányozva az elhaladó vonatok futóművére. Vagyis egy meglehetősen univerzális "tömegtermék" lett belőle...
A Szergej pályaszámtáblája. Aktív korában az M62-1001 pályaszámot kellett hogy viselje "papíron", bár nem vagyok teljesen meggyőződve róla, hogy ez így volt a gyakorlatban.
Az SZD számára készült, sorozatgyártott M62-esek 1003-tól számozódtak.
A VL60k gyári táblája. Ha kevesebb réteg ezüst festék volna rajta, olvashatóbb lenne, de azért ki lehet venni: "Oroszországi Szovjet Föderatív Szocialista Köztársaság, Rosztovi Népgazdasági Tanács, Novocserkasszki Villamosmozdonygyár. Sorozat: N60. [Először N6O, aztán N60, aztán VL60 - HM] Elkészítés éve: 1960." Legalul a főadatok.
Fk-07, gyártási éve 1959.
Az ipari frekvenciás feszültségnemmel való villamosítást az SZD a 30-as években határozta el, miután a 20-as évektől már üzemeltek az 1500, majd 3000 V egyenfeszültségű vonalak. 1938-ra megépült az OR22 kísérleti mozdony, amely higanygőz egyenirányítós volt, hullámos áramú vontatómotorokkal (a Kandó-rendszert az összehasonlító vizsgálatok során elvetették). A II. Világháború megakadályozta a sorozatgyártását. A témára 1956-ban tértek vissza az NO kísérleti géppel (jelentése: Novocserkasszki Egyfázisú).
1957-től a 60-as évek elejéig két gyártóközösségtől, egy franciától (Alstom vezetésével) és egy némettől (Siemens vezetésével) szerzett be az SZD 25 kV~ rendszerű, Co'Co' tengelyelrendezésű villamosmozdonyokat - előbbiek az F, utóbbiak a K sorozatjelet kapták. Az F sorozatnak - amely szerkezetileg az SNCF CC7100-ason alapul - volt egy gyorsvonati alváltozata, Fp jellel, a visszatáplálófékes változatot pedig Fr-nek nevezeték el. Az Fk jelet az eredetileg ignitronos egyenirányítók cseréje után kapták a gépek.
Mind az F, mind a K sorozatból sok műszaki megoldást merítettek az orosz gyártók (Novocserkasszk, Kolomna), beleértve a "hogyan nem szabad" típusú tapasztalatokat is. A K sorozat utolsó példánya 1978-ig, az F sorozaté a 80-as évekig szolgált, a VL60-asok fordájában.
Időben kicsit visszalépve, a VL23-001, avagy a kapcsolt forgóvázas konstrukciók utolsó sorozatának prototípusa, 1956-ból. Jellegzetessége, hogy a mozdonyszekrény nem vesz részt a vonóerőátadásban, az forgóvázról forgóvázra adódik át, ennek megfelelően a futómű kifelé néző végeire kerül a vonókészülék, és - eredetileg - az oldalütközők. Ezt a megoldást majd a hasonló konstrukciójú, régebbi gépeken nézzük meg részletesebben.
1956-1961. között 489 db-ot gyártottak Novocserkasszkban, a gép a 3 kV= fesznemmel villamosított vonalakon szolgált, egészen a legutóbbi évekig. Az utolsó időkben még háromszekciós, állandóra összekábelezett példányai is futottak, 3VL23 jellel (ezek között talán még létezik üzemképes).
A Szergej az Fk felől.
A VL60k...
...az Fk...
...és a VL23 a másik végéről.

Szentpétervár környékén egészen 1995-ig kellett velük "vesződni", amikor a forgalom nagysága és a gépek öregedése szinte ellehetetlenítette a fűtőházak helyzetét. Örömmel váltak meg tőlük, visszanézve persze már egyre szebbek az emlékek róluk...

VL22m-1729, amely szintén 3 kV= fesznemű, szintén kapcsolt forgóvázas, de még a II. Világháború előtti időkre tekint vissza, az első villamosmozdony generáció időszakára - annak utolsó tagja. Lehetne mondani, hogy a VL23 volt a váltótípusa, ami elvileg igaz is, csak annyi hibádzik benne, hogy VL23-ból talán van még üzemképes, míg VL22m-ből biztosan van néhány, bányaüzemek környékén.
1938-1958. között összesen 1580 db-ot gyártottak belőlük Novocserkasszkban; ezen belül 1938-1941 között, az alapváltozatból (VL22) 38 db-ot, 1946-tól (az "m"-ből) a többit.
Igazi dinoszaurusz-fíling, ahogy a bányatelepről két összekábelezett VL22m kihoz egy jókora elegyet, amit azután "kezelésbe vesz" valamilyen vonatgép...
TG102, egy újabb érdekesség - bár azt hiszem, ezt a szót itt minden kiállított darab megérdemli...
Elődje - a TG100 prototípus - kívülről az orrkamrás, szekrényes amerikai mozdonyokra (F unit) emlékeztetett, kétszekciós volt, szekciónként két M750 dízelmotorral, hidraulikus erőátvitellel. A TG102, miként a TG100, luganszki tervezés, viszont a TG102 sorozatgyártása Szentpéterváron (Leningrádban) történt, már ha ezt sorozatgyártásnak nevezhetjük. A pályaszám senkit se tévesszen meg, szó sincs 169 legyártott példányról, vagy akár többről (annál is inkább, mert az oldalán a változatosság kedvéért 153-ast látunk). A prototípusok, a pétervári darabok, majd a Ljugyinovo-ban áttervezett és ott legyártott egységek összesen csak 79 db. kétszekciós mozdonyt tesznek ki.
Sok találgatásra ad okot az a tény, hogy a TG100 és TG102 európai szerkesztési szelvényű és tengelyterhelésű, és hogy tehervonati, vonali mozdonyként voltaképp az SZD-nek nem volt rá szüksége soha, európai szelvénnyel pedig végképp nem...
Közben dínónk a másik vége felől (mert a cselekmény, mint látjuk, egyszerre legalább két szálon fut :))) )...
TG102 a szekció végéről.
Fent két kipufogó a két motornak. Próbáljuk meg elképzelni egyszekciósként, két vezetőállással, és próbáljuk meg ezek után gondolatban felcserélni vele a Szergejt, a Közép-Európai (volt "SzU-csatlós") államvasutakon... Éppenséggel nem lehetetlen úgy csavarni a rendelkezésre álló információkat, hogy ez az eredeti szándék jöjjön ki belőle.
A folytatás - az sajnos sokkal keserűbb volt, mert a gépekkel kezdeni kellett valamit, nem lehetett őket csak úgy kidobni. Ígyhát egészen a 80-as évek elejéig tartott a TG102-korszak Szentpétervár körül, az átállítós szolgálatban. Több forrás is megkérdez mv-ket ezekről az évekről - a válaszok alapján a személyzetek egy része imádta a gépet, más részük halálosan gyűlölte, de érzelemmentesen senki sem tudott nyilatkozni róla...
A TG102-est üzemeltető (pontosabban: vele "megáldott") területi vasút.
A TG102 gyári táblája. "Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége, Leningrádi Népgazdasági Tanács, Leningrádi Dízelmozdonygyár, 1963. gy.sz. 107."
Az egészben az hibádzik, hogy ilyen nevű gyár soha nem létezett - lett volna ugyan néhány létező gyár összevonásával és átnevezésével, ha a TG102 nem fullad kudarcba, de nem lett... A 107-es gyári szám is megér egy misét: ha adott (nem adott, de tegyük fel) egy gyár, amelyik előtte nem készített dízelmozdonyt, legyártja a 169. (vagy 153.?) psz.-t, az hogyan lesz 107. gy.sz., akár szekciónként, akár mozdonyonként számozva, figyelembe véve, hogy Luganszkban csak a prototípus (2 szekció) épült meg?
Következő darabunk a VL8-1522, méghozzá tbiliszi gyártású, 1966-ból. Egy saját magát alaposan túlélt sorozatról van szó, ugyanis a következő generációs VL10 prototípusa már 1961-ben megjelent, viszont el kellett telnie még öt évnek, mire Tbiliszi T8 gyári jelű, eredeti tervezetétől el lehetett jutni Novocserkasszk N8O, majd N80, majd VL80 jelű konstrukciójával szerkezetileg párhuzamos, gyártható VL10-esig.
A VL8 két, négytengelyes szekcióból áll, kapcsolt forgóvázas, 3 kV= rendszerű. 1953-ban látta meg a napvilágot Novocserkasszk N8 jelű prototípusaként. (A dolog pikantériája, hogy igen sokáig közlekedett nem egy VL8-as úgy, hogy a pályaszámtábláján N8 szerepelt és nem VL8...)
Az 50-es évek végén határoztatott el, hogy Novocserkasszk a 25 kV~ gépeket viszi tovább, az egyenfeszültségűekkel pedig Tbiliszi kezd foglalkozni. Ez szépen hangzott elméletben, de a gyakorlatban már nem annyira - így fordulhatott elő, hogy a VL8-asoknak (1967-ig összesen 1724 db. készült) csupán a "legvégét" csípte el Tbiliszi, és a VL10-be igen komolyan be kellett segítenie Novocserkasszknak, nemcsak a gyártásba, hanem a tervezésbe is...
TG102 "visszafordulásból".
Az egyik szekciója kiégve és kibelezve anno évekig rohadt Szentpétervár Vityebszki teheren, emlékszem rá, nem nyújtott valami bizalomgerjesztő látványt. Ahhoz képest most legalább mozdony látszatát kelti...
Eggyel visszalépünk az időben a dízelek terén is: TE2-414, 1954-ből. 1948-1955. között épültek Harkovban, összesen 528 db. Szerkezetileg erősen az Alco RSD1-re bazíroz, de már kéttengelyes forgóvázakkal (Alco RS1 mintájára) és szekrényes szerkezettel, vezetőállással a szekciók végén. A motor értelemszerűen ugyanaz a D50 (RSD1-beli eredetije McIntosh & Seymour gyártmány), mint a TE1-esben.
Itt első ránézésre annyi történt az RSD1/TE1-hez képest, hogy megduplázták a teljesítményt, a két szekció együttes tömegének lecsökkentésével, két TE1-hez képest. A szekciónkénti vontatómotor-szám 6-ról 4-re történő csökkentésével gyakorlatilag visszatértek az RS1-ben alkalmazott, ott még jól illesztett villamos erőátvitelre. A mozdony ugyanakkor távolról sem nevezhető két RS1-esnek, ugyanis a konstrukcióba jelentős mértékben belevitték az 1938-as, majdnem megépült T17 tervezet elemeit.
Visszalépés helyett ezúttal kicsit előrelépünk az időben: TE3-1001. Pályaszáma alapján ez az első luganszki példány. A harkovi és az első luganszki TE3-asok a TE2 szerinti homlokdizájnnal készültek, azután 1956-ban megépítették az első TE7-est, az ún. "magas homlokkal". A továbbiakban a TE3-asokat is ilyenre igazították.
A TE3-asban debütált a 2000 LE-s, 10 hengeres, ellendugattyús kétütemű motor, a 2D100 - ez az USA-ból (Fairbanks-Morse 38D 8 1/2") került a Szovjetúnióba, az USA-ba pedig Németországból (Junkers). Később, 1959-ben hozták létre Harkovban az első TE10-est, a 9D100, majd 10D100, 3000 LE teljesítményűre növelt motorral.
A TE3 igen nagy darabszámot ért el, 1953-tól 1973-ig 6809 kétszekciós mozdony épült. Hosszú ideig a nem villamosított vonalak "tehervonati mindenese" volt, sőt, a 100 km/h-nál nem nagyobb sebességű személyvonati vontatásból is kivette részét. A 70-es évek végétől fokozatosan visszaszorult a másodrendű vonalakra, ahol pedig lassan kiszorította a 2M62, ill. a 2x3000 LE-s gépek (2TE10, 2TE116) kiöregedő, kevésbé "sűrű" szolgálatra átirányított példányai.
VL8 egy kicsit jobb nézetből, mivel itt elfogy a magasperon.
Kéttengelyes hóeke, CUMZ típusú, 1955. (A kép jobb szélébe a TE3 lóg bele.)
TE2-414 másik nézetből (mögötte a VL8)...
...és szemből.
Beceneve "Bikácska", 1987-ben selejtezték az utolsót. A mozdonyok eredetileg TE2-20 sorozatjellel szerepeltek, vagyis a tengelyterhelést külön feltüntették (bár a valóságban az valamivel 21 t felett volt).
Ráfókuszálunk a közepére... Mire ez a mozdony legyártásra került, a félbombormű "tulajdonosa" már az örök vadászmezőkön törte az orosz nyelvet... Igaz, még nem jött el 1956., a bányászok ideje...
Szokatlan kialakítású darab, TE5-20-032. Pályaszámának megfejtése: dízelmozdony (T), villamos erőátvitelű (E), 20 tonna tengelyterhelésű (20), a 032 pedig a 32. beszerzett példányra utalna, de ez sajnos nem igaz, mert a TE1 mint "sorozatgazda" két egymást követő darabjáról (31. és 32.) van szó, amelyek más felépítményt kaptak.
A géptérburkolatos RSD1-ről másolt TE1-est mintegy "szekrényesítették", legalábbis részben, hideg égövi üzem céljából. A géptérben egy gőzfűtő berendezést is elhelyeztek, ezáltal ez a mozdony gőzfűtéses személykocsikat továbbíthatott. Sorozatgyártásra nem került, miután már akkor kevésnek bizonyult a teljesítménye vonali üzemre, ugyanezen okból állt le a TE1 gyártása is.
A TE5 oldalról.
A TE5 "alsó tájékai": a forgóváz, a gázolajtartály, valamint a főkeret végén a kapcsolószekrény. A forgóvázkeret - az RSD1-nek megfelelően - vastagfalú hengereltacélból készült, a kerékpárok még siklócsapágyazásúak. A gázolajtartály hordozása céljából a főkeret két I tartójához alulról egy-egy hajlított tartó csatlakozott.
TE3 a másik végéről. (Beceneve "Fecske", bár ha ezt a homlokrész festésmintája után kapta, akkor a TE7 erre jobban rászolgált, annak ugyanis a szokványos mintája valóban a fecske kiterjesztett szárnyaira emlékeztető volt, lentről felfelé nézve.)
TE1-20-135, az Alco RSD1 másolata.
1947-1950. között 298 db. épült belőlük, teher- és személyvonatokat egyaránt továbbítottak velük. Az Alco-kkal együtt a 80-as évekig maradtak szolgálatban, az utolsó években tolatós teher, alsóbbrendű vonalakon helyi személy feladatkörben. (Utóbbi, alapvetően műszakos vonatok közkeletű elnevezése ("podkidis") arra utal, hogy "dobtak oda valamit" - amivel el lehet utazni.)
TE5 a "túloldalról".
A TE1 gyári táblája. "Közlekedési Gépgyártó Minisztérium 75. sz. gyára. 1949-es év." (A sokatmondó "75. sz. gyár" név alatt a harkovi gyár rejtőzik.)
A pályaszám és a szovjet címer.
A sebességmérő hajtása.
Az eredeti (1945.)...
...és a másolat (1949.).

Bár külsőre mint két tojás, az eltérések már itt sem voltak jelentéktelennek nevezhetők. Mindenekelőtt a teljes konstrukciót át kellett tenni metrikus rendszerbe. Ezután megváltoztatták a futókörátmérőt (1016-ról 1050 mm-re), a Matroszov 135-ös kormányszelepet ill. a Kazancev 184-es fékezőszelepet alkalmazták, a gép teljesen más akkumulátorokat kapott, a motor furatát és löketét kismértékben módosították (318/330 mm), változott a motorfordulatszám-kiosztás a 2...6 fokozatokon, "honosították" a légsűrítőt, a villamosgépek pedig a metrikusított eredetiek és a már létezők sajátos keverékét alkották.
Az RS1 hattengelyes változata, az RSD1 eredetileg A1A A1A lett volna, de végül 6 vontatómotort kapott, ám az erőátvitel megfelelő áttervezése, finoman szólva, el lett szúrva. Ezzel nem volt mit tenni, a TE1-esek is így épültek, de az RSD1 következő leszármazottjánál, a már teljes egészében tolató feladatkörű TEM1-esnél "helyretették" a problémát, igaz, a TEM1 más téren is jelentősen eltávolodott már az Alco-tól.

Az Alco pályaszáma: Da-20-09, vagyis "D" sorozat "a" alváltozata (a "b" egy másik, szintén amerikai konstrukció volt) 20 tonna tengelyterheléssel, 9. példány. Az üzembentartó az Észak-Kaukázusi Vasút.
Két kép az Alco forgóvázáról.
Az Alco, háttérben a TE5.
A kiállítás végében, a kerítésen kinézve ezt látjuk. Balra-előre egy kiégett személykocsi, mögötte ugyancsak roncs-állapotú RIC jelű kocsi. A távolban hűtőkocsik.
Visszafordulunk és belekezdünk a gőzmozdony-sorba. Elsőként a kolomnai P36-0251 fogad (gyorsvonati), amely a felirat szerint az utolsó kolomnai gőzmozdony, a felirat alatt pedig a két nagymenő figyel, holott már 1956-ot írunk, Nyikita már készül tényfeltárni...
A P36-osokat 1949-1956. között építették. Üzemképes példány is akad belőlük, mivel a nosztalgiaüzemet errefelé is feltalálták (a nosztalgiavonatok szokásos elnevezése "retro-pojezd").
A szomszéd vágányon LV18-002 1953-ból, a tengelyterheléssel a sorozatjelében.
Az L és LV sorozatok L. Sz. Lebegyanszkijról, a (kolomnai) főkonstruktőrükről kapták jelüket. Az L sorozatot 1943-tól erdetileg "Pobeda"-nak, vagyis Győzelemnek nevezték, 1947. után lett "L". Az LV gyártása 1952-1956. között Luganszkban folyt (522 db.), tehát a P36-oshoz hasonlóan, ők is a gőzvontatás utolsó darabjai.
P36-0251.
A nagymenők egymást és önmagukat nézik egyszerre - ez már skizofrénia a javából... (P36 és LV18)
P36-0251, a mellgerendára fókuszálva. Korhű módon, az oldalütközőket visszaszerelték - bár nem teljesen biztos, hogy maguk az ütközők korhűek...
LV18-002 a másik oldalról.
Gyári táblája (fent) hasonlít a kolomnaira, szintén egy közeledő, stilizált gőzmozdonyt formál. Kolomna megmaradt ennél a táblánál a mai napig; Luganszk, mint tudjuk, dizájnt cserélt (kétszer is).
A P36-os futómű részletei, az utolsó képen a szerkocsi futóművével. A mozdony kéregöntésű technológiához hasonló módon készített keréktárcsái a VL10, VL80 sorozatok forgóvázaiban "köszönnek vissza", bár ott nem kétféle alakú kivágással.
Az LV szerkocsiján a "sima" L sorozatjel szerepel.
Egy "totál" a kiállítás végponti végéről (balról jobbra: TE2, TE3, és "háttal" a szertartályos, ipari 9P gőzmozdony).
P36-0251 a szerkocsija felől, mellette a TE1.
TE3-1001, a homlokdizájnra koncentrálva. Jobboldalt belóg a 9P gőzmozdony.

Tovább a második részre

Vissza a múzeumi fejezet főlapjára

Vissza a főlapra